1.Dünya Savaşı sırasında yaşanan olaylara ilişkin olarak Sivas’ta açılan fotoğraf sergisi büyük ilgi uyandırdı. Savaş sırasında Ermeni çetelerinin Türklere yönelik katliamlarına dikkat çekilmesi amacıyla düzenlendiği kaydedilen “Türk Soykırımı ve Ermeni Terörizmi” adlı fotoğraf sergisi, vatandaşların duygu yoğunluğu içerisindeki ilgisine sahne oldu.

      Sivas İl Dernekler Müdürlüğü ile 1.Dünya Harbinde Ermeni Çetelerinin Katliamına Uğramış Mağdurlar Derneği Sivas Şubesi’nin organizasyonunda Atatürk Üniversitesi’nin arşivlerinden alınan fotoğrafların kronolojik bir sırada işlendiği sergiyi gezenler, fotoğrafların geçmişte yaşanan gerçekleri gözler önüne sermesi açısından görülmesi gerektiğini kaydettiler.

      Serginin bir hafta boyunca açık kalması bekleniliyor.

      Öte yandan, Doç.Dr.Hüseyin ÇELİK tarafından Ermeni mezalimine ilişkin olarak hazırlanan ve içinde olayları yaşamış canlı tanıkların ifadelerinin yer aldığı “Görenlerin Gözü İle Van’da Ermeni Mezalimi” başlıklı kitabın çok kısa bir sürede üçüncü baskısının yapılması, asılsız iddialar karşısında tarihi gerçeklere olan ilginin artışının doğal bir sonucu olarak yorumlandı.

İlgili diğer haberler için:
http://www.iksaren.org
http://www.anadoluajansi.com.tr