Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık TAN, sözde “Ermeni Soykırımı”nın inkarının suç sayılmasına dair kanun teklifini Meclise taşıyan Fransa’ya uyarıda bulundu.
      Tan, Fransız yetkililerden kendi tarihleri bağlamında gösterdikleri sağduyulu yaklaşımı, asılsız Ermeni iddiaları kapsamında da göstermelerinin beklendiğini ifade etti. Kanun teklifinin iki ülke ilişkilerinde oluşturacağı tahribatın önlenmesi amacıyla Türk tarafının hassasiyetini Fransız yetkililerine ilettiğini aktaran Tan, “Konuyla ilgili tartışmalar, tarihçilerce değerlendirilmeli, soykırım gibi ifadeler uluorta kullanılmamalıdır. Bu konuda çifte standardı ve çelişkili yaklaşımları kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.
      Öte yandan, Libération Gazetesinde 08 Mayıs 2006 tarihinde yayımlanan Marc Semo imzalı yazıda, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Osman Korutürk’ün, Türkiye’nin memnuniyetsizliğini göstermek amacıyla Ankara’ya çağrıldığı hatırlatıldı.
      Türk yetkililerinin, Fransız mallarını boykot ve Fransız firmalarının ihalelerden dışlanma olasılığını ima ettiklerini de savunan yazıda, Türk basınının da, seçimlere bir yıl kala Fransız siyasi partilerin Ermeni oylarını alabilmek için bu yola gittikleri görüşünde birleştiği ifade edildi.
      Libération, Fransa’daki tarihçilerin de girişime sert tepki gösterdiğine dikkat çekiyor. 19 Fransız tarihçi, önceki gün yayımladıkları diğer bir bildiride, Sosyalist Parti’nin yasa teklifini sert bir biçimde eleştirmiş ve bu teklifin çekilmesini talep etmişti.
      Fransa’da faaliyet gösteren Ermeni kuruluşu “Ermeni Davasını Savunma Komitesi”, 18 Mayıs’ta meclis binası önünde Ermenilerin bir gösteri düzenleyeceğini açıkladı. Fransa’daki Türk derneklerinin de yine aynı gün meclis binası önünde bir gösteri düzenlemesi bekleniyor.
      Öte yandan 09 Mayıs 2006 tarihli Milliyet gazetesi’nin haberine göre Fransa ve benzer şekilde karar alan Kanada’ya karşı “Bu kararlarınızın Türkiye ile siyasi ve ekonomik ilişkilerinize maliyeti çok büyük olacak” mesajı net bir şekilde verilecek.      

İlgili diğer haberler için:

http://milliyet.com.tr/2006/05/09/son/sondun09.asp