Ermeni soykırımı iddialarını protesto amacıyla yaya olarak Erzurum`a gitmek için Ankara`dan yola çıkan emekli Emniyet Müdürü İlhan Sapmaz, Kırıkkale`ye ulaştı.

      Kırıkkale`ye Akşam saatlerinde ulaşan Sapmaz`ı, Kırıkkale il sınırında Vali Mustafa Bahrettin Demirer ile Emniyet Müdürü Salim Akça karşıladı. Vatandaşlar, kent merkezine kadar Sapmaz`a sevgi gösterisinde bulundu ve desteklerini bildirdi. Kırıkkale Gücü Boks Spor Okulu Başkanı Esalettin Pekdoğan ve sporcular, Sapmaz`ı kent merkezinde karşılayarak çiçek sundu.

      Sapmaz, burada yaptığı konuşmada, “Başkaları asla bu ülke üzerinde oyun oynayamaz. Yalanlarla Türkiye`yi küçük düşürmeye çalışanları protesto ediyorum” dedi. Yürüyüşteki amacının, Türklerin hiçbir zaman soykırım yapmadığını anlatmak olduğunu ifade eden Sapmaz, şunları söyledi: “Ermeni soykırımı ve son zamanlarda Yunanlılar tarafından ileri sürülen ve Selanik`te heykeli dikilen Pontus soykırımı zırvalarını savunanları ve bu hususta yasa çıkaran devletleri ve onların yurt içindeki hain destekçilerini protesto etmek amacıyla, Ermenilerden, en acı zulümleri gören Erzurum`a yaya olarak gidip, orada hemşerilerime, millete mesaj vermek için bu yürüyüşü gerçekleştiriyorum” Yürüyüşünün üç mesaj içerdiğini belirten Sapmaz, bunların, “Türkiye, Türklerindir”, “Biz Türküz soykırım bilmeyiz”, “Emperyalistler aynaya baksın” olduğunu ifade etti. Sapmaz daha sonra, vatandaşların sevgi gösterileri arasında, Kırıkkale`nin Balışeyh ilçesine doğru yola çıktı.

      Sapmaz, Yozgat, Sivas ve Erzincan`ın ardından Erzurum`a varmayı hedefliyor.


      Kaynak: A.A – 29/05/2006