Başbakan Recep Tayip Erdoğan, asılsız Ermeni iddialarını “soykırım” olarak niteleyen Kanada Başbakanı Stephen Harper’ın davetini reddetti. Harper, bir süre önce Ankara Büyükelçisi vasıtasıyla Erdoğan’ı Kanada’ya davet etti. Ancak Başbakan Erdoğan, 24 Nisan dolayısıyla önceki gün yaptığı konuşmada, asılsız Ermeni iddialarına destek vererek “soykırım” sözünü telaffuz eden Harper’ın teklifini kabul etmedi.

      Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Objektif değerlendirmelere dayanmayan açıklamaların, Türkiye-Kanada ilişkilerini olumsuz yönde etkilediği” kaydedildi. Ayrıca, Kanada Parlamentosu’nun 2 yıl önce Ermeni iddialarına destek veren kararından sonra iki ülke ilişkilerinde gözlenen durgunluğun bunun en açık örneği olduğu belirtilirken, Kanada’nın Ankara Büyükelçisi de Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak uyarıldı.

      Açıklamada “Saygın tarihçilerin objektif araştırmalarına göre kesinlikle temelsiz olduğu kanıtlanmış olan ‘soykırım` iddialarının, siyasî bir hüviyeti olan Harper tarafından sanki tarihî gerçekmiş gibi takdim edilmesinin vahim bir önyargılı tutum olduğu” vurgulandı.
Açıklamada ayrıca, Ermeni suikastçılar tarafından Kanada’daki Türk askerî ataşesinin öldürüldüğü ve ticaret ataşesi ve büyükelçinin yaralandığı da hatırlatıldı.
      Kanada Parlamentosu’nun 23 Nisan 1996, 14 Haziran 2002 tarihli kararlarının yanı sıra, Quebec Senatosu’nun 28 Kasım 2003, Kanada Avam kamarası’nın 21 Nisan 2004 Kanada/British Columbia (BC) Yasama Meclisi’nin ise 03 Nisan 2006 tarihlerinde alınan ve asılsız iddiaları destekleyen kararları bulunuyor.