Van Gölü`ndeki Akdamar Adası`nda bulunan ve 2005 yılı içerisinde restorasyon çalışmalarına başlanan tarihi Akdamar Kilisesi`nde yürütülen arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan bir kitabe, arkeoloji dünyasının ilgi odağı oldu.

      Katalikos Gaçador RUŞDİNİ tarafından, dönemin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit`e, atfedilen methiyelerin yazılı olduğu kitabe, Türk-Ermeni ilişkilerinin gerçek yapısını ortaya koyması açısından son derece önemli ayrıntıları barındırıyor.

      Akdamar Adası`nda, uzun süredir Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde yürütülen restorasyon çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen kazılarda, birbirine simetrik 3 odadan oluşan 6 odalı bir ruhban okulu da ortaya çıkarılmış ve       “Abdülhamit Paşa`ya şükranlarımı sunuyorum" ifadesi ile başlayan kitabede ise; "Mekanın bir ruhban okulu olduğu, Katalikos Gaçador RUŞDİNİ tarafından yaptırıldığı“ belirtiliyor.

      Haziran 1884 yılında yazıldığı tespit edilen kitabede Gaçador RUŞDİNİ “II.Abdülhamit’e kendilerine sağlanan yardımlardan dolayı memnuniyetini” dile getiriyor ve II.Abdülhamit’in 1884 yılında hayatını kaybeden kızının acısını paylaştıklarını” vurguluyor.

      Ülkemiz aleyhindeki Ermeni faaliyetlerinin ve Ermeni Diasporası tarafından ortaya atılan soykırım iddialarının artış gösterdiği günümüzde, üst düzey Ermeni bir din adamının taşlara kazıdığı ve dönemin Osmanlı padişahına övgülerini içeren bir kitabenin ortaya çıkarılması, anılan iddialara kendi kaynaklarından bir yanıt olması açısından önemli görülüyor.