Dürdane Agayeva, Hocalı katliamı sırasında tanık olduklarıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hocalı Katliamı’nı “soykırım” olarak tanımlayarak, katliam sırasında 20 yaşında olduğunu ve 8 gün esaret hayatı yaşadığını söyledi.

Ermenilerin esaretinde zulüm ve işkence gördüğünü aktaran Agayeva, günlerce dövüldüğünü, tehdit edildiğini ve ölümle yüz yüze kaldığını dile getirdi.

O dönemde kurşunla yaralandığını ifade eden Agayeva, “Beni Ermenilerden istediler ancak Telekom işçisi olduğum için beni vermek istemediler. Ermenilerin elinden kurtulmayı dahi hayal edemiyordum. Onlar bana esaret altında, ‘Türk’ün kökünü kazıyacağız’ diyorlardı” diye konuştu.

Hocalı Katliamı sırasında birçok insanın o bölgede kaldığını aktaran Agayeva, kalanların birçoğundan haber alınamadığını kaydetti.

Agayeva, psikolojik olarak Hocalı’da gördüğü işkencelerden dolayı çöktüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Onlar bana orada çok çeşitli işkenceler uyguladılar. Ailemden, kardeşim de işkencelere maruz kaldı. Hocalı’da şehit olanların hepsi bizim şehitlerimiz, biz bir millet iki devletiz. Orada ne kadın, ne çocuk, ne yaşlı kimseyi ayırmıyorlardı. Hamile kadınlara kıydılar. Ben onlara millet demiyorum, onlar canidir. Hocalı katliamının acısı, gönlümden, kalbimden silinmez. Her gece uyurken o acıları hatırlıyorum, her gün o acıları tekrar yaşıyorum. Vücudumda hala o günlerden kalan sağlık problemleri var. Türkiye de bizleri unutmasın.”

Agayeva, Ermenilerin elinde kaldığı günleri insanlara anlatmak için “Ermeni Zindanında Sekiz Gün” adlı kitabı yazdığını ifade ederek, “Çünkü kitap bir tarihtir. Bu zulmü herkes bilsin istedim. İHH da bana kitabı yazma konusunda çok destek oldu. Onlara çok teşekkür ediyorum. İyi ki Türkiye var. Bizlere hep destek oldunuz” değerlendirmesinde bulundu.

– Hocalı katliamı

Ermenistan-Azerbaycan savaşında Ermeni ordusu 25 Şubat 1992’den itibaren Hocalı’ya saldırmaya başlamış, Ermeniler, bölgedeki Sovyet Ordusuna bağlı 366. Zırhlı Alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tutmuştu. Saldırıdan bir gün sonra ise “Hocalı Katliamı” yapılmıştı.

Hocalı katliamı sırasında 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere, 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetmiş, 487 kişi ağır yaralanmıştı. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi rehin almış, bunlardan 150’sinden haber alınamamıştı.

Kaynak: http://www.nationalturk.com

Şubat 2016